Kategoria Galeria Jabłonna

SPOTKANIE Z MIKOŁAJEM.

Obraz-026.jpg

Najmilszy i najbardziej oczekiwany gość Święty Mikołaj odwiedził 6 grudnia przedszkolaków z Jabłonny, Kłody, Pomykowa i Kaczkowa. Wśród gości powitaliśmy panią dyrektor, pana burmistrza i ks. proboszcza z Kaczkowa. Przedszkolacy wysłuchali pięknej opowieści o życiu św. Mikołaja, który odznaczał się wielką dobrocią i wrażliwością na cierpienia innych ludzi. Starał się pomagać wszystkim, ale nie chciał, aby go za to chwalono. Jakże wiele radości sprawiał obdarowanym ludziom! Dzieci przekonały się, że każdy może zostać Świętym Mikołajem, czyli osobą która bezinteresownie pomaga innym. Później wszystkie dzieci bawiły się przy znanych piosenkach ludowych: ,,Mała Lilianko”, ,,Jawor, Jawor”, „Mam chusteczkę”, ,,Poszło dziewczę po ziele”, ,,Trojak”...

Czytaj więcej

DZIEŃ GÓRNIKA.

IMG_0606.JPG

Barbórka to tradycyjne polskie święto górnicze, obchodzona jest na cześć św. Barbary – patronki górników. Przedszkolaki doskonale wiedzą, że praca górnika jest bardzo ciężka i niebezpieczna. Dzieci postanowiły zatem uczcić ten ważny dla każdego górnika dzień. „Muchomorki” dowiedziały się jak wygląda praca górnika pod ziemią, zdobyły wiedzę na temat właściwości węgla oraz jego powstania. Poznały również strój górnika, w skład którego zalicza się m.in. czako, czyli wysoka, sztywna czapka górnika. Dzieci rysowały też węglem, a niektóre wykonały też swoje czako.

Czytaj więcej

W TEATRZE.

IMG_0397.JPG

W listopadzie przedszkolaki z grupy „Muchomorki” obejrzały przedstawienie teatralne pt. „Dzidzia”. Dużym zaskoczeniem dla dzieci było pojawienie się na scenie nietypowych aktorów, a mianowicie kukiełek. Przedszkolaki były zachwycone, perypetie dwojga bohaterów Zuzanki i Czarka wywołały uśmiech na twarzy nawet największego ponuraka.

Czytaj więcej

W KRAINIE BAJEK.

dzienpb1.jpg

Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek to święto wszystkich bajkowych postaci, dlatego dzieci z grupy „Muchomorki” uczciły ten dzień przebierając się za ulubionych bohaterów bajkowych. Dzieci rozwiązywały zagadki dotyczące bajkowych postaci. Wysłuchały fragmentów znanych bajek, a następnie rozpoznawały ich tytuły. Tańczyły też do swoich ulubionych piosenek i skosztowały przygotowanej dla nich słodkiej przekąski. Na zakończenie dnia dzieci wykonały galerię najpiękniejszych postaci z bajek.

Czytaj więcej

Gminny Konkurs Patriotyczny ,,Ojczyznę wolną kocham i szanuję”.

Resized_20171107_120224.jpeg

Laureatami konkursu zostały: 1 miejsce – Maja Ślęzak – Przedszkole Publiczne w Rydzynie, oddział Jabłonna.
2 miejsce – Julka Urbanowicz – Przedszkole Publiczne w Rydzynie, oddział Jabłonna.
3 miejsce – Maja Fischer – Przedszkole Publiczne w Rydzynie.
GRATULUJEMY !!!!!!!!!!!!!!!!

Czytaj więcej

PAMIĘTAMY!

cmentarz-3.jpg

1 listopada to Dzień Wszystkich Świętych. Jest to czas refleksji i zadumy. Tradycyjnie, jak co roku, w dniu poprzedzającym Dzień Wszystkich Świętych przedszkolaki udały się na Parafialny Cmentarz w Rydzynie, a następnie na Cmentarz w Kaczkowie, aby zapalić znicze oraz odmówić modlitwę przed pomnikami ofiar II wojny światowej. Na cmentarzu w Kaczkowie spotkaliśmy się z ks. Piotrem Derdą, który oprowadził nas i opowiedział o historii cmentarza. Dzieci zwiedziły również drewniany kościół z XVII w.

Czytaj więcej

SPOTKANIE Z JAPONIĄ.

japonia-3.jpg

Przedszkolaki udały się do Rydzyńskiego Ośrodka Kultury na spotkanie z kulturą japońską. Zostały im zaprezentowane najważniejsze fakty, dowiedziały się jak brzmi język japoński, uczyły się wymawiać prawidłowo wyrazy m.in. Konnichiwa! – co znaczy dzień dobry. Oglądały filmy ukazujące życie przeciętnego Japończyka, zapoznały się ze sztuką składania papieru zwaną origami. Mogły też przyjrzeć się z bliska tradycyjnemu strojowi, jakim jest kimono. Dzieci były zachwycone spotkaniem, dzięki któremu poszerzyły swą wiedzę o kulturze wschodu.

Czytaj więcej

Eliminacje do Gminnego Konkursu Pieśni Patriotycznej.

050.JPG

29 października na sali wiejskiej w Dąbczu odbyły się przedszkolne eliminacje do Gminnego Konkursu Pieśni Patriotycznej. Na scenie wystąpiło siedemnaścioro małych artystów. Publiczność wysłuchała ciekawych aranżacji młodych wykonawców a Jury do kolejnego etapu konkursowego zakwalifikowało: Maję Fiszer, Maję Ślęzak oraz Julię Urbanowicz. Wszyscy wykonawcy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz słodką niespodziankę. Wykonawcom serdecznie gratulujemy a zwyciężczyniom życzymy powodzenia na konkursie głównym.

Czytaj więcej

Kiszenie kapusty.

IMG_2872.JPG

Miesiąc październik to miesiąc kiszenia kapusty. Może nie każdy wie, że to jeden z najzdrowszych produktów szykowanych na zimę. Dawniej w każdym domu stała beczka do kiszenia, dębowe deski i tłuczek, a obowiązkiem gospodyni było poznać tajniki przygotowania kapusty. Kiszenie rozpoczęliśmy od tradycyjnego powitania chlebem i solą oraz nauki przyśpiewki. Tajniki kiszenia przybliżyły nam Panie Basia i Jola. Dzieci na własne oczy mogły zobaczyć, jak przygotowywały kiszonki nasze babcie, a także same spróbować swoich sił przy ubijaniu.

Czytaj więcej

SMACZNE I ZDROWE SĄ WARZYWA KOLOROWE.

warzywa-2.jpg

Przedszkolaki doskonale wiedzą, że należy spożywać jak najwięcej owoców i warzyw, gdyż są one źródłem wielu cennych witamin. Na zajęciach dzieci utrwaliły nazwy warzyw, które rosną w przydomowych ogródkach bądź na działkach. „Muchomorki” opisywały wygląd poszczególnych warzyw, dowiedziały się, w jaki sposób rosną. Każdy przedszkolak miał możliwość posmakowania wybranych roślin.

Czytaj więcej