NIEZWYKŁA LEKCJA PRZYRODY-SPOTKANIE Z MYŚLIWYM.

DSCN5430.JPG

W środę 9 stycznia w związku z przerabianą tygodniową tematyką zajęć ,,Zima i zwierzęta” sala ,,Pszczółek” zamieniła się w… las, a to za sprawą gościa: taty Julka, pana Marcina Szerszenia, który jest myśliwym. Prowadzący to spotkanie opowiedział dzieciom czym zajmują się myśliwi, jaka jest różnica miedzy nimi a leśnikami. Jak pomagają zwierzętom, dokarmiając je, chroniąc, obserwując ich zachowania w rożnych porach roku. Pan Marcin wykazał się ogromną wiedzą: opowiadał jak należy zachowywać się w lesie: że nie wolno śmiecić, trzeba się zachowywać cicho, by nie płoszyć zwierząt, bo to przecież my jesteśmy w lesie gośćmi. Przyniesione do przedszkola trofeum – poroża, zdjęcia zwierząt, pięknie scharakteryzował omawiając ich warunki życia. Plecak, który zabiera ze sobą do lasu wyposażony jest w lornetkę, latarkę i różne inne okazy, które dzieci mogły nie tylko zobaczyć, ale i dotknąć. Nie zabrakło również ciepłej malinowej herbatki z miodem i cytrynką. Dzieci poznały także fachowe nazewnictwo gwary myśliwskiej: wiemy, że dzik chodzi na szpilkach, jeleń patrzy świecami, a uszy zająca to słuchy, co to są tropy i ambona. Na podsumowanie spotkania prowadzący przygotował quiz. Dzieci z chęcią odpowiadały na pytania, a za dobre odpowiedzi myśliwy miał przygotowane wspaniałe nagrody i słodkie upominki. Przerywnikami w całym spotkaniu były różnego rodzaju wygrywane sygnały łowieckie, odgłosy rożnych zwierząt i ptaków. Bardzo dziękujemy naszemu gościowi za przepiękną lekcję przyrody a także Nadleśnictwu Karczma Borowa za udostępnienie materiałów. W podziękowaniu przekazaliśmy zebrane jesienią kasztany i żołędzie, które pan Marcin obiecał zawieść do lasu i położyć koło paśnika. Dziękujemy!