List Powiatowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Rydzynie do rodziców.

Drogi Rodzicu Przedszkolaka,

Twoje 6-letnie dziecko weszło na kolejny etap rozwoju psychospołecznego, który ma go przygotować do współdziałania z innymi. Jednak nadal jest ono skoncentrowane na własnych potrzebach. W tym też okresie kształtują się jego umiejętności kontrolowania zachowania i impulsów, radzenia sobie z emocjami czy koncentracji uwagi. To właśnie rodzice są najważniejszym ogniwem w profilaktyce nałogów behawioralnych, do których należy również nadużywanie nowych mediów.
Pierwsze objawy nałogu zazwyczaj zaobserwujemy kilka lat później, jednak nie pojawią się one nagle… choć mogą nas zaskoczyć. To właśnie wtedy okazuje się, że gdzieś tam wcześniej czegoś nie dostrzegliśmy, coś zaniedbaliśmy.
Drogi Rodzicu, aby nie było za późno, zapamiętaj:
– wszystkie zabawy, prace, zajęcia, które angażują dłonie (motorykę małą) jak rysowanie, wycinanie, klejenie, lepienie itp.,
– czytanie i słuchanie czytanych książek,
– zabawy z rówieśnikami wpływają korzystnie na rozwój Twojego 6-latka. Nie ograniczaj mu ich.

Skrzętnie jednak kontroluj czas spędzany przy komputerze, przy grach i rozrywkach. Nadmierne korzystanie z tych mediów w zastępstwie innych aktywności odpowiednich dla 6-latka nie wpływa korzystnie na jego rozwój fizyczny, koordynację ruchową, sprzyja też rozwojowi trudności edukacyjnych i utrudnia rozwijanie świadomości konsekwencji swoich działań.
Nowe media (telefon, tablet, laptop, telewizja) – gdy są używane w bezpieczny i przemyślany sposób, mogą stanowić ważne narzędzie wspierające rozwój dziecka. Nie wolno jednak zapomnieć, iż korzystanie z nich ma też swoją ciemną stronę. Należą do niej przede wszystkim: niebezpieczne treści, niebezpieczne znajomości – grooming (uwodzenie), cyberprzemoc, uzależnienie. Kontroluj sposób korzystania z komputera, Internetu. Rozmawiaj   z dzieckiem o zagrożeniach i ucz, żeby zgłaszało ci sytuacje, które zaniepokoiły je lub zraniły.

A ponadto:
ustal jasne zasady korzystania z mediów. Przykładowe zasady: zanim włączę telewizor, komputer, tablet telefon (media) zapytam o zgodę. Mogę używać mediów nie dłużej niż godzinę dziennie. I ich przestrzegaj, wyciągając konsekwencje: jeśli nie będziesz się do tego stosował, w kolejnym dniu nie będziesz korzystał z mediów,
nie ulegaj zachciankom dziecka – wydłużanie czasu przy komputerze. Odwołuj się do zasad. Ucz dziecko respektowania granic i przyzwyczajaj do tego, że nie wszystko musi mieć „zaraz”,
opisz sytuację, którą dostrzegłeś: umówiliśmy się na pół godziny i czas już minął,       a ty nadal nie wyłączasz komputera. Łamiesz naszą umowę,

powiedz o swoich uczuciach, bo dla dziecka ma to bardzo duże znaczenie. Warto się do tego odwoływać: złoszczę się, gdy muszę drugi raz prosić cię o wyłączenie komputera,
powiedz o swoich oczekiwaniach: oczekuję, że teraz wyłączysz komputer,
– gdy działania nie pomogą, wyciągnij konsekwencje i nazwij uczucia dziecka: jutro nie będziesz mógł korzystać z komputera.  Postaw dziecku granice. Jeśli zareaguje złością, zdenerwowaniem rozżaleniem… odzwierciedl jego emocje: Denerwujesz się, że musisz wyłączyć komputer, ale mamy umowę.

Drogi Rodzicu.
Nałogowe korzystanie z nowych mediów rozwija się przez długi czas. Zdaniem specjalistów możemy o nim mówić, jeśli w ciągu ostatniego roku pojawiły się następujące symptomy:
– silna potrzeba lub poczucie przymusu korzystania z Internetu,
– poczucie, że trudno „oderwać się od mediów”,
– pogorszenie samopoczucia w sytuacji braku dostępu do sieci,
– spędzanie coraz więcej czasu przed ekranem dla polepszenia samopoczucia,
– utrata zainteresowań i zaniechanie zajęć, które dotychczas bawiły,
– korzystanie z Internetu mimo doświadczania szkodliwych następstw.
Rodzicu, jeśli poważnie potraktujesz zagrożenia płynące z niewłaściwego korzystania   z nowych mediów, taka sytuacja się nie wydarzy. Jeśli jednak dostrzeżesz poniższe ostrzeżenia, poszukaj pomocy specjalistów.

Sygnały, które świadczą o konieczności skontaktowania się ze specjalistą:
– każdą okazję wykorzystuje, by sięgnąć po media,
– złości się, gdy coś lub ktoś mu przeszkadza w korzystaniu z nich,
– kłamie co do czasu spędzonego przy mediach, zamyka drzwi, ukrywa korzystanie,
– traci zainteresowanie aktywnościami, które wcześniej sprawiały przyjemność.

Bezpośredniej pomocy udzielą dzieciom specjaliści szkół i przedszkoli (pedagog, psycholog) oraz specjaliści Powiatowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Rydzynie.

Zamieszczono w: